Tautumeitas (LV)

Tautumeitas, etno-popová kapela pocházející z Lotyšska, prolíná melodie a texty z lotyšských lidových písní s moderními zvuky, vytvářející skutečně jedinečný hudební zážitek. Jejich složité melodie, působivé vokální aranžmá a živé vystoupení překračují jazykové bariéry a rezonují s publikem kdekoliv vystupují. Jejich umělecká cesta však sahá nad rámec hudby; rozprostírá se do jejich výrazné vizuální identity, kde jejich kostýmy a koruny překrásně spojují tradici a budoucnost. Vizuální estetika Tautumeitas je prostě kosmická, vyzařuje sílu a silný ženský půvab.

Na jaře 2022 Tautumeitas vydali své poslední album "Skrejceļš", které bylo oslavováno jejich největším koncertem v Lotyšsku dosud a 17denním turné po celé zemi. Album získalo prestižní titul "Folk/World Music Album of the Year 2022" v jejich domovské zemi.

Rok 2023 se pro kapelu ukázal jako vzrušující dobrodružství, když se objevili na pódiích různých renomovaných festivalů, včetně Eurosonic (Nizozemsko), Glastonbury (Velká Británie) a Imaterial (Portugalsko). Jejich působivá skladba "Spodrē manu augumiņu" byla v únoru oslavována jako Píseň dne na KEXP, čímž ještě více posílila jejich globální přítomnost.

Hudební excelence Tautumeitas sahá až k jejich eponymnímu debutovému albu v roce 2018, které získalo lotyšskou hudební cenu "Zelta Mikrofons" v kategorii "Folk/World Music Album of the Year". Následně jejich album "Songs from Auleja" získalo stejné ocenění v roce 2020. Společná spolupráce kapely s "Brainstorm" na písni "Tur, kur Dieva kamanas slīd" jim vynesla prestižní cenu "Nejhodnotnější píseň roku 2021" v hudebním soutěži Musical Bank pořádané lotyšským rádiem 2. Významně bylo Tautumeitas oceněno i Anuální cenou latgalské kultury "Boņuks" již na pět různých příležitostí, což potvrzuje jejich neocenitelný přínos kulturní mozaice jejich vlasti.

Tautumeitas (LV)

Kdy a kde?

1.5.2024 15:45 - 16:30
Evropa Stage