Songs from Utopia (CH)

Svěží, svižné a soustředěné Od vydání předchozího alba "Grip" uplynulo pět let, ale Songs from Utopia od té doby nezaháleli, ba naopak. "Najezdili jsme tisíce kilometrů a často vystupovali na festivalech," říká bubeník Jura Doležal. Jasný důkaz toho, že zkušené duo ještě zdaleka nemá dost a chce se dál rozvíjet - nejen prostřednictvím koncertních vystoupení. "Ty jsou a zůstanou naší živnou půdou," říká Doležal.

Zakladatelka kapely, skladatelka a zpěvačka Rebekka Zarkava je přesvědčena, že nové songy jsou mnohem vyzrálejší a mají v sobě více duše. V kombinaci s citem pro surfový zvuk, rockabilly a roots music je nové album kapely "Bac de Roda" odpovídajícím způsobem svěží, rázné a soustředěné. Na otázku po současných vlivech hudebníci zmiňují ugandsko-britského písničkáře Michaela Kiwanuku a zejména tvorbu US-amerických Black Pumas, kteří mísí funk se soulem a latinskoamerickými prvky. Oba tyto vlivy umožňují pochopit a ocenit hmatatelný a slyšitelný obrat Songs from Utopia k soulu.

Jedenáct skladeb, které se opírají především o kytaru, zpěv a bicí, nahráli Zarkava a Doležal v Barceloně - v renomovaném studiu "Sol de Sants" společně se zvukovým inženýrem Albertem Pérezem. "Byli jsme nadšeni, že je doma jak ve starém, tak v moderním světě zvuku," libuje si Zarkava. Spolupráce byla stejně efektivní jako účelná: "Chtěli jsme, abychom na albu zněli stejně jako na pódiu," vysvětluje umělkyně. Proto byly střídmě aranžované písně z větší části nahrány naživo.

Výsledkem jsou songy jako hypnotická, jiskřivá "Lia mon IA" nebo cituplná "Wild Love", která odpovídá svému titulu. Tlakem, drivem a neutuchající dynamikou zaujme song "Black Cloud", který kombinuje surfový zvuk s post-punkem. Songs from Utopia se daří vytvářet tajemnou hudbu, která láká k poslechu, tanci a ke ztracení se. Navíc duo opravdu umí vyprávět příběhy: někdy jsou jejich písně, charakteristické prostorem a klidem, o spojení s mimozemšťany nebo o novém vládci světa, jindy o chytrém vlkovi nebo o šíleném konci milostného vztahu.

To všechno jsou pádné důvody pro to, abyste novému dílu Songs from Utopia propůjčili své uši a roztančené nohy. Abyste si všechny aspekty "Bac de Roda" vyzkoušeli na vlastní kůži, měli byste si album rozhodně poslechnout nahlas. Je to brilantní zážitek - to můžeme slíbit.

Songs from Utopia (CH)

Kdy a kde?

4.5.2024 22:00 - 22:45
Klub FAMU