Co budeme číst během festivalu?

Knižní Expedice Evropou (středa 1. května 2024)

Czechy. To nevymyslíš.
napsal a čte Aleksandr Kaczorowski

"Czechy. To nevymyslíš" je příběh o zemi a lidech, kteří skutečně věří, že žijí v tom nejlepším místě na zemi. Je to pravda? Knihu představí autor - Alexander Kaczorowski. Polský spisovatel, novinář, esejista a překladatel české literatury.

Prázdniny v Evropě
napsal Ladislav Zibura
čte Marie Machová

Čtvrtá knihy Ladislava Zibury vás provede 14 000 kilometry stopem napříč Evropou.

Travel Bible
napsali Matouš Vinš a Petr Novák

Praktické rady za milion, jak procestovat svět za pusu. Cestovat může každý, není to drahé ani složité. Jak cestovat dlouho a levně prozradí autoři knihy Travel Bible Matouš Vinš a Petr Novák.

Tři měsíce v Barceloně
napsal a čte Adam Gebrian

Některá unikátní místa lze najít pouze tak, že se dokážeme ztratit. O tom se přesvědčil i Adam Gebrian během tříměsíčního pobytu v Barceloně, kdy se svým synem Filipem poznával architekturu druhého největšího španělského města zcela jinou optikou.


Únosně výstřední
napsal a čte Vladimír Váchal

Vladimír Váchal procestoval bez nadsázky celý svět a zažíval věci, nad kterými rozum zůstává stát. Na United Islands se podělí o své „únosně výstřední" zážitky z evropských cest.


Náš evropský deník
napsal a čte Štěpán Hon

Deníkové vyprávění, zážitky skrze pozorování všedních dnů a cesty bez návštěv populárních turistických cílů. Takové jsou Evropské deníky Štěpána a Kláry Honových z jejich výprav do severní Evropy.


Návod na použití železnice
napsal Jaroslav Rudiš
 
čte Anna Marie Václavek Krušinová

Literární cesta Jaroslava Rudiše po kolejích celé Evropy.

 


Stezka Českem: Nové příběhy
napsal a čte Martin Úbl

Pohorky na nohou, batohy na zádech a nezměrné nadšení. Jen tolik potřeboval Martin Úbl se svými kamarády, aby vyrazil na tisícikilometrový přechod Českem, k němuž jeho kniha inspiruje i řadu čtenářů.


Na kajaku z Černého lesa do Černého moře
napsal Zdeněk Lyčka
čte Alžběta Dolečková

Vyprávění o kajakářské expedici Zdeňka Lyčky po druhé nejdelší řece Evropy.

 


 

Čteme mezi řádky: Problémy současné společnosti (sobota 4. května 2024)

Lepší už to nebude; cesta po Evropské unii a habsburské říši
napsala Caroline de Gruyter
čte Iveta Coufalová

Caroline de Gruyter je novinářka a lektorka působící v Bruselu. Více než dvacet let se věnovala zpravodajství o Evropě, a to z různých koutů kontinentu. Na United Island přijede představit svou knihu Lepší už to nebude; cesta po Evropské unii a habsburské říši. Evropané si často stěžují, že EU je rozdělená, pomalá a slabá. Věřte tomu nebo ne, ale habsburská říše byla stejná. Hrát o čas, vyhýbat se konfliktům, pracovat na nikdy nekončících reformách a hledat ošklivé kompromisy, to byly klíčové charakteristiky habsburské vlády. Jaké je poučení Habsburků pro dnešní Evropu? Mohou být slabiny Evropy ve skutečnosti její silnou stránkou? A měli bychom konečně přijmout EU takovou, jaká je - jakousi vlídnou říši v neustálých změnách?

Demokracie - jak dál?
napsal Filip Outrata a kolektiv
čte Jirka Burýšek

Jakými změnami prochází současná demokracie? Jsou obavy o její ztrátu oprávněné a kam by se měla dále vyvíjet? Nad těmito a dalšími otázkami se v knize „Demokracie - jak dál?" zamýšlí deset českých odborníků na politologii, ekonomiku i média.

Abych nezapomněl
napsal Lukáš Prchal
čte Natálie Golovchenko

Deníkové zápisky Lukáše Prchala spolu s unikátními rozhovory popisují první měsíce ruské války.

Pravidla vkusu
napsali a čtou Marie Heřmanová, Michal Lehečka, Ondřej Špaček, Ludmila Wladnyiak)

Dá se vkus uměle konstruovat? Proč se lidem líbí různé věci? A jaký má vkus vliv na společnost? Z knihy Pravidla vkusu čtou ještě před oficiálním vydáním její autoři.