Rohony


Rohony

Jednadvacetiletý ostravský raper Rohony býval nadějný fotbalista, který z trávníku přeběhl do studia. Poznávací znamení – číslo 10 na levém spánku (jeho fotbalové číslo), originální flow i slovník. Vystudoval Fakultu umění a designu na Ostravské univerzitě. Pochází ze Srbska, vyrostl u Třebíče. V roce 2019 debutoval EP nahrávkou s názvem Evolution, diplomovou prací režiséra Lukáše Zálešáka, Rohonyho staršího kolegy z ostravského ateliéru, který se stará o všechny Rohonyho vizuály a klipy. Ve stejném roce také vystupoval před 1500 diváky na pražském Addictu. Loni vydal druhé EP s titulem Viper. Výrazná image i texty, avantgardní přístup, inspirace ze současného umění, ale i láska k mainstreamu – to jsou Rohonyho znaky. Jeho tvorbou se prolíná vesnický život a fotbal. „Doma máme dobytek, býky, krávy, koně. Není to něco, co bych do toho cpal, napadá mě to automaticky,“ říká raper. Track T90 je pojmenovaný podle jednoho modelu kopaček.
Za masterpiece je považován jeho track Skita, pro klip vybrali se Zálešákem netradičně pro rapovou hudbu kravín. Ve své tvorbě Rohony protíná téma archetypu, artefaktu a abstrakce, je naplněna sexuální touhou, romancí a emočním vypětím. „V ateliéru mě naučili si obhájit svoje věci a je jedno, jestli jde o rap nebo klauzury,“ říká Rohony.

Kdy a kde?

Sobota 17:45 – 18:45
REFLEX STAGE
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram