Koně a Prase


Kone a prase

Kapelu Koně a Prase založil Martin Janírek a Viktor Mikulášek v roce 2013, aby mohli hrát na vernisážích. O dva roky později se ke dvojici připojila i Lenka Halová a dnešní podoba kapely byla na světě. Začínali na jednoduchých písních s banjem, saxofonem, heligonkou a dětským klavírkem. Různě si mezi sebou nástroje střídali, až se nakonec jejich nástrojové obsazení ustálilo, a sice: Martin – papírové bicí, Viktor – basa, kterou našli v kotelně, a Lenka –  samohrajky.

Valmezské eko-disco-punkové trio hrálo na začátku jen ve svém rodném městě. Humorné texty a jednoduché melodie popisují každodenní situace lidí s důrazem na ekologii a kritiku společnosti. „Hrát, dělat lidem radost, předávat osvětu,“ to je jejich motto. 

Kapely si všiml v roce 2018 Petr Marek a Prokop Holoubek z kapely Midi Lidi na festivalu Zubštejn a vzali si je na několik svých vyprodaných českých a slovenských koncertů jako předskokany. Díky tomu je zaregistrovali pořadatelé různých alternativních festivalů po celé republice. Pět let trvalo, než kapela natočila album vlastními silami, což se jim nakonec podařilo s pomocí Davida Schwagera a Jana Boroše v Hadově studiu v horách na severní Moravě. Před vydáním alba Bramborové hity na konci roku 2019 na vinylu, vydali singl Vysavač a nasadili ho do hitparády Velká sedma Radia 1. Tam se udržel sedm týdnů. 

Kdy a kde?

Pátek 16:45 – 17:45
ČT ART STAGE
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram