United Islands of Europe otevírají pražské centrum Pražanům

Tento pátek a sobotu 10. a 11. června se Praha v okolí Střeleckého ostrova promění v kulturní centrum živé hudby a zábavných i vzdělávacích aktivit. Na mostě Legií budou moci projíždět pouze tramvaje a z Janáčkova nábřeží se stane pěší zóna, kde auta nahradí gastronomické stánky i stanoviště programových subjektů. Centrum se oživí díky festivalu United Islands of Europe – Freedom edition. Ten si vedle představení hudebních objevů bere za cíl i zvýšit povědomí o důležitých společenských tématech a přitom zredukovat ekologickou zátěž provázející festivaly a zlepšit jejich bezpečnost.

Festival United Islands of Europe připravil pro všechny obyvatele i návštěvníky Prahy otevřenou dvoudenní událost, v rámci které nabídne více jak 50 koncertů i bohatý nehudební program Ostrovy inspirace. United Islands se zároveň v roce 2021 zavázaly akčním plánem udržitelné vize, skrze který se hodlají postupně stát skutečně udržitelným festivalem. Doposud realizované aktivity patří hlavně do oblasti odpadů a cirkulární ekonomiky, dopravy a gastronomie. „Rádi bychom našimi započatými aktivitami inspirovali naše spolupracovníky, partnery i návštěvníky k třeba i menším změnám v jejich chování a přístupu k nahlížení na to, co dělají,” říká manažerka festivalu Kamila Buráňová. 

V sobotu bude navíc na most Legií povolen vjezd pouze tramvajím. Dopravní podnik Praha na něm dočasně zavede novou tramvajovou zastávku Střelecký ostrov, která usnadní návštěvníkům cestu na i z festivalu a bude odjezdovým místem historické tramvaje T3 Coupé, která nabídne projížďky zdarma. V dopravě pomůžou i Rekola, která jsou volně dostupná v rámci Lítačky a s kódem “united2022” může kdokoliv bez ní získat jednu 30minutovou jízdu na Rekolech zdarma.

Festival myslí na životní prostředí

Pro redukování odpadu jsou veškeré příbory i nádobí gastronomických subjektů na festivalu ze dřeva či recyklovatelného materiálu. V celém areálu bude také působit organizace Každá plechovka se počítá, jejíž členové budou v sobotu 11. června sbírat prázdné nápojové plechovky a podporovat tak jejich recyklaci a šířit osvětu o její efektivitě. V rámci programu Ostrovy inspirace bude mít také na Janáčkově nábřeží program Zerowasters s bezobalovými koncepty, Kokoza s konzultací k nakládání s bioodpadem či kompostování. 

Festival se věnuje udržitelnosti i v oblasti módy a textilního průmyslu, kde toto téma bude předmětem sobotní otevřené debaty se zástupkyněmi magazínu Slow Femme, který má na Kampě i vlastní program. U Skautského institutu v Rybárně vznikne ve spolupráci s kolektivem fuck fast fashion_ velký swap s oblečením z druhé ruky. Návštěvníci si v něm mohou bezplatně vyměňovat oblečení a v rybářské dílně si je rovnou i upravit. Organizace Přestupní stanice, která vytváří pracovní místa pro lidi bez domova, bude na místě podporovat cirkulační ekonomiku recyklací bannerů z minulých ročníků festivalu.

Přestože jde stále o dílčí kroky, festival je považuje za důležité, protože podle něj i takové slouží jako odrazový můstek k větším změnám i k inspiraci dalších subjektů. „Uvědomujeme si, že ne všechno jde hned realizovat na 100 %, ale každou naši snahu vnímáme jako krok k pozitivní změně. Jde o proces, ve kterém se všichni učíme a postupně zdokonalujeme, a proto doufáme, že nás v těchto snahách podpoříte, budete shovívaví, ale zároveň akční,” apeluje Kamila Buráňová.

Respekt je sexy

United Islands of Europe budou také patřit mezi vůbec první festivaly v Česku, které otevřeně adresují problematiku sexuálního obtěžování. V sobotu na Střeleckém ostrově proběhnou v režii organizace Konsent a Odboru pro rovnost žen a mužů Úřadu Vlády ČR dva workshopy, ve kterých se návštěvníci dozví, jak efektivně a bezpečně zastavit sexuxální obtěžování, jehož jsou svědky a budou se také moci stát svědky zkráceného workshopu Respekt je sexy, který je určen pro pracovníky a pracovnice barů, klubů i festivalů.

Na festivalu vzniknou také dvě speciální zóny, ve kterých si budou moci návštěvníci v klidu odpočinout. Jedna z nich bude na začátku Janáčkova nábřeží v rámci stanoviště Stavební spořitelny České spořitelny. Druhé stanoviště najde místo pod korunami stromů na jižní straně Střeleckého ostrova v rámci programu Bezpečnost má zelenou od Kooperativy, který si bere za cíl minimalizovat případná rizika na festivalech, která se týkají hlasité hudby, alkoholu či odpovědnosti za své blízké.

Vstup na festival je zdarma.

10. 06. 2022