United Islands of Europe - Freedom Edition - děkujeme za účast i atmosféru!

Páteční a sobotní den patřil v české metropoli festivalu United Island of Europe - Freedom Edition. Během dvou dnů se na něm vystřídalo dohromady i s páteční Klubovou nocí téměř 70 interpretů. Oproti minulému ročníku pořadatelé zaznamenali větší počet návštěvníků, odhady sahají k desítkám tisíc lidí. Na Ostrovy obyvatele i návštěvníky Prahy přilákalo vydařené počasí, krásné prostředí, bohatý nehudební program a hlavně koncertní vystoupení. Nejvíce táhly headlineři z Irska, německý rapper Albi X, čeští zástupci R&B 7krát3 a Annet X či slovenská Katarzia. Velkým úspěchem se ukázalo také utajované vystoupení rapové skupiny 58G.

„Máme velkou radost z toho, že nám vyšlo krásné počasí i že se návštěvníci festivalu dobře bavili. Drtivá většina zahraničních interpretů v Česku hrála poprvé, ale podle jejich nadšených reakcí jsme přesvědčeni, že rozhodně ne naposledy. Našli u nás určitě i velký počet nových fanoušků,” komentuje manažerka festivalu Kamila Buráňová hudební program, který dal tradičně prostor hudebním objevům před již ustálenými jmény české i zahraniční hudební scény.

Centrem festivalu United Islands of Europe byl Střelecký ostrov se dvěmi hudebními scénami i mnoha stanovišti nehudebního programu Ostrovů inspirace. Další scény stály na Kampě, Vítězné ulici u Janáčkova nábřeží, které se v sobotu proměnilo v pěší zónu s gastronomickými stánky. Hudební program probíhal také u Jazz Docku, parku Portheimka a na Terase OC Nový Smíchov. Festival reflektoval i mezinárodně-politickou situaci a podpořil umělce ze zemí východní Evropy, jako je Ukrajina, Bělorusko, Rumunsko, Litva i Polsko.

Pátek i sobota plné skvělé hudby

Mezi hudební vystoupení, která první festivalový den sklidila u diváků největší úspěch, patřil například koncert krále českého R&B 7krát3 s živou kapelou nebo Iva Sativa z Běloruska. Ta divákům předvedla energetickou fúzi silného vokálu slovjanského folku s moderní elektronickou hudbou. V pátek se také na Kampě uskutečnil utajovaný koncert rapové skupiny 58G a i přes odhalení až v den konání, byl dvůr před Sovovy mlýny zaplněn stovkami lidí. Dále si publikum získali i všichni tři headlineři z Irska. Rockoví Thumper zatřásli Střeleckým ostrovem a zástupci irského rapu JyellowL a Tebi Rex po svých vystoupeních se slzami v očích děkovali pražskému publiku za skvělou atmosféru i vřelé přijetí.
 


Z českého R&B diváci v sobotu večer ocenili vystoupení Annet X, vítězkyní cen Apollo 
i Anděl. Na Střeleckém ostrově se dočkala nadšeného přijetí i slovenská umělkyně Katarzia. Elektronické afrobeats německé umělkyně Donii Touglo rozvířily Kampu a na stejném místě ve večerních hodinách vytvořil skvělou energetickou atmosféru německý rapper Albi X, zatímco na Střeleckém ostrově slovenská umělkyně Katarzia.

Festival svobody, diverzity a udržitelnosti

United Islands of Europe se nesly v duchu svobody, diverzity a udržitelnosti. Představili českému publiku mnoho tuzemských i zahraničních interpretů v široké paletě hudebních žánrů. Velký gastronomický výběr sledoval udržitelné trendy a bohatý nehudební program Ostrovy inspirace vnesly mezi návštěvníky společně se zábavnými i vzdělávací aktivity a daly hlas a prostor aktuálním tématům jako je cena svobody, prevence a řešení sexuálního obtěžování či etická rovina textilního průmyslu.

„Program United Islands of Europe byl celkově velmi pestrý a každý si v něm našel to své. Po dvou covidových letech, kdy si kultura procházela většími či menšími omezeními, se festival vrátil v plné parádě a očekávání naplnil nejen u nás, ale pevně věříme také u návštěvníků,” říká Kamila Buráňová a dodává: „Chtěli bychom vyjádřit obrovský vděk našim partnerům, programovým i gastronomickým subjektům i všem, kteří s námi na letošním ročníku festivalu spolupracovali a umožnili, aby se tak vydařil. Mezi ně bezesporu patří i všichni návštěvníci festivalu ať už z Prahy, jiného koutu Česka či Evropy.”

 

14. 06. 2022