Rap dávno není výlučně mužskou záležitostí

Beat box, drill i temné beaty trapu - západní břeh Vltavy v těsné blízkosti hlavního programu na Střeleckém ostrově ovládne v sobotu 11. června rapová vlna, které dominují převážně ženy. Festival United Islands of Europe představí na speciální scéně vyhraněné pouze tomuto hudebnímu žánru několik novějších jmen rezonujících v české i slovenské hip hopové kultuře. Patří mezi ně např. Hellwana, výherkyně letošní ceny Apollo, průkopníci českého drillu CMD nebo slovenská trapová královna Luisa. Vstupné je na celý festival zdarma.

Před Café Savoy v sobotu 11. června vyroste stage věnovaná rapovým umělcům z Česka a Slovenska. „Rap je nejpopulárnějším hudebním žánrem světa a je fajn sledovat, že se v něm muži i ženy stávají rovnocennými. Tato skutečnost se otiskla i do sestavování hudebního programu letošních Ostrovů. Kousek od Střeleckého ostrova jsme připravili novinku v podobě speciální scény, kterou jen tak někde neuvidíte,” přibližuje manažerka festivalu Kamila Buráňová.

Sobotní rapový program otevře vícenásobný vítěz českého beatboxu Tiny Beat. Jeho vystoupení je kombinací beatboxu a stand-up komedie, které za několik let vystupování dovedl k dokonalosti. Malvina je trapovým projektem mladé slovenské zpěvačky a rapperky. Ve svém vystoupení na United Islands však představí i druhý disco-pop projekt Magick, co vznikl v hudební spolupráci s Lukášem Mutňanským. Dále na stagi vystoupí Blueraykoranthug z legendárního labelu Opak Diss, který si na české scéně vybudoval bezpečně uznávanou pozici.

Sobotní rapovou štafetu převezme Luisa, na slovenské scéně patřící mezi přední trapové osobnosti, jejíž introspektivní texty v temných beatech podkovávají maskulinní stereotypy rapového světa. Dalším významným jménem je rapperka, zpěvačka a studentka designu Hellwana, která v letošním roce získala českou cenu Apollo v kategorii singl roku se svým trackem Das Leben. Program rapové stage, která vznikla ve spolupráci s Big Shock! uzavře CMD, jejíž členové Erne100 a Joshua se přes grime dostali k průkopníkům českého drillu, rapového stylu, který je typický pro svou přímost, drsnost a agresi. 

Přestože díky irským Tebi Rex a českým Laokoon už byl rap zastoupen v první vlně odhalených interpretů a nyní je podpořen přímo rapovou stagí, pořadatelé naznačují, že se festival dočká ještě dalších jmen. „Máme pro návštěvníky festivalu v rukávu ještě pár velkých překvapení, ale ty zveřejníme až ve správnou chvíli,” poodhaluje Kamila Buráňová.

27. 05. 2022