Konsent & Odbor rovnosti žen a mužů ÚV ČR

Konsent boří mýty o sexuálním násilí a věnuje se zkvalitňování sexuální výchovy nejen na školách. Nestačí říkat, co je špatně. Všichni by se měli cítit bezpečně. Organizace proto veřejnosti vysvětluje, co znásilnění, obtěžování a násilí je a jaké důsledky má. Respekt je sexy.

Projekt Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR s názvem „Posilování kapacit a metodologická podpora v prevenci domácího a genderově podmíněného násilí“ se zaměřuje na posílení kapacity systému pro prevenci a boj proti domácímu a genderově podmíněnému násilí. Konkrétně usiluje o zvýšení schopnosti veřejné správy účinně potírat domácí a genderově podmíněné násilí; zlepšení prevence sexuálního násilí mezi mládeží prostřednictvím osvěty na školách; zajištění dalšího šíření a využívání filmu Zuřivec při řešení případů domácího násilí, jehož svědky jsou děti; zvýšení expertízy státu v oblasti domácího a partnerského násilí prostřednictvím bilaterální a mezinárodní spolupráce; zvýšení znalostí o rozsahu a formách on-line sexismu v české společnosti; zvýšení schopnosti policie reagovat na nové formy sexuálního násilí v kyberprostoru a citlivě přistupovat k obětem. Financován je z Norských fondů a státního rozpočtu ČR. Více informací o projektu a o Odboru rovnosti žen a mužů najdete na webu www.tojerovnost.cz.

 

Program 

kdy: pátek 14:00–20:00, sobota 10:00–20:00

kde: Střelecký ostrov

sobota 11. června v 11:30 workshop :: Stand Up: Proti obtěžování na veřejnosti ::

Nevítané komentáře, osahávání, zírání, obnažování se, sebeukájení, pronásledování… to je jen malá ukázka toho, co mnoho lidí pravidelně zažívá ve veřejném prostoru, ať už v hromadné dopravě, frontě, fitku, klubu, aj. Jak zastavit sexuální obtěžování, když jsme jeho svědky? V našem 60 minutovém workshopu si povíme zajímavé a až hravé triky, jak to udělat efektivně a hlavně bezpečně. 

sobota 11. června ve 13 hod. workshop :: respekt je sexy ::

V prostředí, kde hraje hlasitá hudba, pije se alkohol, berou se drogy a tancuje se, dochází k sexuálnímu obtěžování. Někdo na vás sahá, když nechcete, do něčeho vás nutí, odmítá od vás odejít i poté, co mu řeknete, že nemáte zájem se s ním bavit. Takové projevy dokážou člověku zkazit zábavu ale i nahnat strach. Věříme, že podobné chování nemusí být součástí nočního nebo festivalového života a že jít se bavit nemusí nutně znamenat, že musíme vydržet nechtěné doteky a nátlak. V roce 2016 vyšel průzkum Amnesty International, který říkal, že si 67 % Čechů myslí, že za znásilnění si může oběť sama. V reakci na tenhle donebevolající výsledek a obecně na postoj veřejnosti vůči sexuálnímu násilí vznikl Konsent, který začal šířit osvětu o sexuálním násilí a obtěžování. Jedním z našich hesel je, že za znásilnění nemůže krátká sukně, ale násilník.

Přinášíme vám zkrácenou a upravenou verzi workshopu Respekt je sexy, skrze který Konsent vzdělává pracovníky a pracovnice barů a klubů. Dozvíte se nejen jak rozpoznat “na zábavě” nevhodné chování, ale jak se zachovat a poskytnout jako přihlížející pomoc.

Kdy a kde?

11.6.2022 11:30 - 12:30
OSTROVY INSPIRACE
11.6.2022 13:00 - 14:00
OSTROVY INSPIRACE