Polský institut v Praze a Velvyslanectví Litvy v České republice

Polský institut v Praze je jedním z pětadvaceti institutů na celém světě, jejichž hlavním cílem je rozšiřovat a prohlubovat povědomí o polské kultuře, dějinách a společnosti. Je pokračovatelem kulturního oddělení Velvyslanectví Polské republiky z dvacátých let 20. století.

Velvyslanectví Litevské republiky se nachází na Praze 5 a vedoucím úřadu je J.E. p. Laimonas TALAT-KELPŠA.

 

Program 

kdy: pátek 14:00–20:00, sobota 10:00–20:00

kde: Střelecký ostrov

Výstava Republika mnoha národů. Historická šance středovýchodní Evropy?

Věděli jste, že od konce 14. až do konce 18. století existovala na dnešních územích Polska, Litvy, Ukrajiny i Běloruska unikátní republika, jež byla kdysi největším evropským státem a jež namísto ozbrojené expanze vznikla díky mírovému spojení Polského království a Litevského velkoknížectví? Republika postupně podlehla tlaku sousedních absolutistických monarchií v čele s moskevským carstvím, její dědictví v podobě étosu občanské svobody, demokratické participace a různorodosti však přetrvalo. Odkaz Republiky se stal trvalou součástí identity národů středovýchodní Evropy, které se po více než dvě století bránily ruskému imperiálnímu útlaku, a které nehodlají na dotyčné hodnoty rezignovat ani dnes.

Venkovní výstava Republika mnoha národů. Historická šance středovýchodní Evropy? vypráví příběh Republiky a je zároveň pozvánkou do míst spjatých s jejími dějinami. Výstavu připravil Polský institut v Praze ve spolupráci s Velvyslanectvím Litvy a Velvyslanectvím Polska v ČR a s Kanceláří Svjatlany Cichanouské, lídryně svobodného Běloruska.

Debata na téma Svoboda je drahá: O ruském impériu a středovýchodní Evropě

V 70. letech napsal exilový spisovatel Jerzy Giedroyć: "Nebudou svobodní Poláci a Češi bez svobodných Ukrajinců a Bělorusů. A v konečném důsledku i bez svobodných Rusů. Rusů, kteří se osvobodí od svých imperiálních ambicí a uznají právo jiných na sebeurčení." Od té doby jsme si ve střední Evropě právo na svobodu vybojovali, ale teď se další kapitola stejného boje odehrává hned za východní hranici EU. O ruském impériu a o tom, co nás o naší svobodě učí boj Bělorusů a Ukrajinců budou diskutovat historici a novináři.

Debata proběhne v anglickém jazyce v sobotu na FREEDOM STAGE RADIA 1.

Kdy a kde?

11.6.2022 13:00 - 14:00
FREEDOM STAGE RADIA 1
11.6.2022 13:00 - 14:00
OSTROVY INSPIRACE