Festival United Islands of Prague je spojovaný zejména s Davidem Gaydečkou a Martinem Voňkou, kteří za ním jako jeho pořadatelé stojí už od jeho zrodu před 15 lety (přesněji, Martin se připojil mezi prvním a druhým ročníkem).

O co se ale v posledních letech více zaměřují na organizaci sesterského festivalu Metronome, o to více svěřují organizaci “Ostrovů” do rukou svých kolegů z týmu, šéfa festivalu Radima Svatoně a hudební dramaturgyně Kateřiny Končelíkové.

Přečtěte si, co David, Radim i Kateřina odpovídali na dotazy novinářů.

Hudebních open-air festivalů jsou u nás stovky. V čem se United Islands Of Prague odlišuje?

David: Festival účastníkům přináší dvě roviny zážitků. Zvolený program seznamuje publikum s novou hudbou, novými kapelami od nás i ze světa, s novátorskými hudebními počiny zavedených jmen ze scény či s různými hudebními subkulturami.

Je to takový sraz kapel s diváky, kteří většinu z nich ještě neměli předtím příležitost slyšet naživo. Zároveň rádi spolu s návštěvníky festivalu objevujeme nová místa, u kterých si předtím málokdo uměl představit, že je možné je na jeden víkend otevřít pro hudební festival.

Festival se od loňského ročníku přestěhoval do Karlína, kde bude i letos. Proč právě tady?

David: Živější část centra města se rozšířila o spoustu míst, třeba zrovna o Karlín, ale také o Dejvice, Holešovice, Letnou, Vinohrady, Smíchov. To nejužší centrum v okolí Střeleckého ostrova, Kampy, náplavky, Staromáku, Václaváku dnes žije tak, že to tam někdy vypadá jako na United Islands každý víkend.

Kluby v Praze stále přibývají a mnohým se daří prezentovat skvělou dramaturgii. Zahraničních kapel navštěvuje metropoli velký počet. Každý den je něco zajímavého na programu. Z tohoto hlediska by třeba bylo i moudré říci si, United Islands není třeba dál pořádat, vždyť vzniknou nové akce.

Zároveň si ten festival získal svou tradici a není tu žádný podobný, tak jsme se rozhodli, že s United Islands vyplujeme na cestu. Vloni i letos zakotvíme v Karlíně a pak se uvidí. Každopádně věříme tomu, že diváci ocení nejen hudební objevy, ale i objevy různých zákoutí, která letos společně objevíme právě ve zmíněném Karlíně.

Jaké organizační novinky to návštěvníkům přinese?

Radim: Letos je páteří festivalu Křižíkova ulice, která bude v sobotu uzavřena a vznikne na ní pěší zóna, z níž vybíhají jednotlivé scény. V maximální možné míře se soustředíme na pohodlí našich návštěvníků, takže vždy scény umisťujeme v blízkosti parků, aby měli diváci na výběr, zda budou tančit před pódiem, nebo sedět na trávě pod stromy, v klidu poslouchat a objevovat novou hudbu.

Z jakého důvodu došlo ke změně v přípravném týmu a co od toho očekáváte?

David: United Islands mají před sebou nové výzvy a ty potřebují nový tým. To nic nemění na tom, že se ten původní festival pořádal k naší spokojenosti a doufám, že vše probíhalo i ke spokojenosti všech návštěvníků.

Cílem ale je festival posunout někam dál a to se snáze bude tvořit novému týmu. Radim Svatoň, nový ředitel festivalu, se svými producentskými i produkčními zkušenostmi, i s průběžnými spolupracemi, které jsme i ze začátku na United Islands realizovali, je pro vedení projektu ideální volbou.

Jsme si jisti, že pod jeho taktovkou se festival bude dál rozvíjet a pravděpodobně i růst. Kateřina Končelíková, nová šéfka programu, pracovala v týmu Barbory Šubrtové, která nyní šéfuje program Metronome festivalu. Má letité zkušenosti z Islands, na rozdíl od nás nestárne, a tak na ni spoléháme, že představí mnoho skvělých hudebních objevů, o kterých v tento moment málokdo tušíme, že zase po letech mile překvapí publikum akce.

(Dotaz přímo na Radima) S festivalem jste pracoval v jeho počátcích, nyní se vracíte do týmu po dlouholeté pauze? Proč jste přijal výzvu být šéfem United Islands?

Radim: S Davidem Gaydečkou jsme společně pořádali koncerty již od roku 2001, proto jsem mu pomáhal i s prvním a druhým ročníkem United Islands. Následně jsme se každý věnovali svým vlastním projektům, i když jsme zůstávali dále v kontaktu.

Nejúspěšnější ročníky United Islands spolupořádal David Gaydečka s Jakubem Mejdřickým a Martinem Voňkou, takže byli produkčně i promotérsky perfektně zvládnuté. A s Martinem Voňkou jsme společně pracovali na největších koncertech v Praze již od roku 1995. Takže když mě kluci společně oslovili, zda bych se nechtěl vrátit do teamu United Islands a vést festival dál, nebylo co řešit.

Navíc jsem se velmi těšil na spolupráci s novou programovou šéfkou, Katkou Končelíkovou, jejíž dramaturgický styl a vkus je mi velmi blízký.

(Dotazy přímo na Kateřinu) Jaké jsou vaše promotérské zkušenosti z doby, než jste začala dělat pro United Islands? Na co z toho jste nejvíc pyšná?

Kateřina: Před United Islands a vlastně i v době, kdy jsem pro festival začala pracovat jsem ještě studovala VŠ. Při studiu jsem pořádala studentský festival MEZI BLOKY a podílela se na organizaci Strahovského OpenAiru. Nejvíc pyšná jsem asi na tři úspěšné ročníky festivalu MEZI BLOKY kompletně pod mým vedením.

Dramaturgii jste přebrala po Báře Šubrtové, v čem bude vaše dramaturgie jiná a v čem stejná?

Kateřina: Za poslední tři ročníky, na kterých jsem s Bárou pracovala jsem se toho od ní strašně moc naučila a jsem za každou předanou zkušenost a znalost vděčná. I z toho důvodu, že nejvíc mě naučila právě Bára, nebude naše dramaturgie zas tak rozdílná.

Osobně jsem víc na kytary a tvrdší hudbu, i to se v programu letošního ročníku určitě promítne. U United Islands je ale důležitá pestrost a spojení více hudebních žánrů a tak tomu zůstane i u mojí dramaturgie.

Když se ohlédnete za patnáctiletou tradicí festivalu, jaké tři věci vám v hlavě utkvěly nejvíce?

David: Střelák, Ladronka, Kinského zahrada, Karlín. Vstup do EU, povodně, crowdfunding. Ročník s Courtney Pine, ročník s Medeski, Martin & Wood, ročník s N.O.H.A., ročník s Ella Eyre. Jsou to různé trojice nebo čtveřice věcí, které mi nejvíce utkvěly.

Na kterého z hudebníků se vy osobně nejvíc těšíte a proč?

Kateřina: Já se samozřejmě těším na všechny od nejmenší kapely až po headlinery, ale kdybych měla něco vypíchnout, tak za domácí scénu jsou to John Wolfhooker a ze zahraničí rakouská parta At Pavillon, kterou jsem loni viděla na Waves Vienna. Energie sršící z jejich vystoupení je neskutečná.

Radim: Já osobně jsem velmi rád, že nám jako Objevitel nových hudebních objevů pomáhá David Koller, který zároveň vystoupí na Karlínském náměstí, obzvlášť proto, že sám z Karlína pochází.

Z nových zahraničních objevů, které přivážíme do ČR poprvé, se nejvíce těším na německou indie rockovou partu Leoniden. Z českých nových objevů, které hledáme v naší soutěži Objevy United Islands, mě zatím velmi zaujaly kapely Drtikol a Baset, tak doufám, že se na festival dostanou.

Kdo je pro vás největším objevem festivalu za celou jeho historii?

David: Kdybych měl mluvit o konkrétních kapelách, tak by mi přišlo fér vyjmenovat třeba aspoň největší jedenáctku mých subjektivních objevů: Birth of Joy, L.A.Salami, Lanugo, Midi Lidi, Mydy Rabycad, N.O.H.A., O’Children, Orka, Peppe Voltarelli, Socalled a Zrní.

Zrní
Zrní na United Islands of Prague 2018

Jak vidíte budoucnost United Islands?

Radim: Ostrovy, jak jsou uvedené v názvu festivalu, nevnímám jako ostrovy geografické, ale jako ostrovy hudební. Ostrovy jednotlivých hudebních žánrů, různorodých scén a kultur. A ty my chceme spojovat, propojovat a představovat různorodému a vnímavému publiku.

Zároveň bych chtěl s United Islands objevovat a oživovat nová místa v Praze. Nevylučuji, že se někdy zase vrátíme do centra, ale to už objevené i oživené je a velkých akcí se tam děje spousta. Proto bych raději budoucnost United Islands of Prague viděl v Karlíně, na Smíchově či na Letné.

Reagovat